زهره پندی

پازل جدول ۱ تا ۱۰۰

۱۰۳

چکیده

این فعالیت با پازلی از اعداد ۱ تا ۱۰۰ انجام می‌شود و با استفاده از آن، فرصتی برای بیان ایده‌های دانش‌آموزان درباره‌ی اعداد و ارتباط آن‌ها با هم فراهم می‌شود.

قطعه‌های پازل را کنار هم قرار دهید و یک جدول ۱ تا ۱۰۰ بسازید.

شرح فعالیت

با استفاده از کاربرگ «پازل جدول ۱ تا ۱۰۰» به هر یک از اعضای گروه دو نفره، یک پازل جدول ۱ تا ۱۰۰ بدهید به طوری‌ که پازل‌های آن‌ها با هم متفاوت باشد. از دانش‌آموزان بخواهید که هر کدام، قطعه‌های پازل خودش را جدا کند و سپس پازل‌ها را با همدیگر عوض کنند (یعنی هر کس قطعه‌های بریده شده‌ی پازل خود را به نفر مقابل بدهد). حالا هر کس باید پازلی را که گرفته، کامل کند و جدول ۱ تا ۱۰۰ را بسازد.

هنگامی که به گروه‌ها سر می‌زنید، می‌توانید برای جمع‌آوری شواهدی از درک دانش‌آموزان درباره‌‌ی عددها و ارتباط آن‌ها با هم، سوال‌های زیر را بپرسید:

 • چطور فهمیدی که جای این قطعه‌ی پازل، اینجا است؟
 • چطور بدون نوشتن همه‌ی اعداد، می‌توانی جای این قطعه را پیدا کنی؟

در انتها، می‌توانید در یک گفت‌و گوی جمعی در کلاس، از دانش‌آموزان بخواهید ایده‌ها و روش‌هایشان را به اشتراک بگذارند.

 • ساختن پازل‌هایی با قرار دادن یک عدد در هر قطعه از پازل خالی جدول ۱ تا ۱۰۰ می‌تواند فرصتی برای توسعه‌ی این فعالیت باشد. برای این منظور مربی می‌تواند کاربرگ «پازل خالی جدول ۱ تا ۱۰۰» را به گروه‌های دو نفره بدهد و از دانش‌آموزان یک گروه بخواهد که هر کدام، پازلی برای دوستشان بسازند به این ترتیب که هر نفر در هر یک از قطعه‌های پازل خالی یک عدد می‌نویسد و سپس قطعه‌ها را برش می‌زند و آن‌ها را به طرف مقابل خود می‌دهد تا پازل را درست کند.

  پازل‌های خالی

منابع آموزشی مربوط به این طرح درس

 • کاربرگ
  پازل خالی جدول ۱ تا ۱۰۰
  زهره پندی
  پازل خالی جدول ۱ تا ۱۰۰

  با نوشتن یک یا چند عدد در هر کدام از قطعه‌های یک جدول، یک پازل جدول ۱ تا ۱۰۰ درست می‌شود. هم طرح پازل و هم حل آن فرصت خوبی…

 • کاربرگ
  پازل جدول ۱ تا ۱۰۰
  زهره پندی
  پازل جدول ۱ تا ۱۰۰

  هر جدول ۱ تا ۱۰۰ که بعضی از عددها را دارد، به تعدادی قطعه تقسیم شده است. هر کدام از دانش‌آموزان می‌توانند با برش دادن قطعه‌ها، یک پازل بسازند.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *