نگار وکیلی

رژه‌ی حیوانات

۹۳

چکیده

در این فعالیت دانش‌آموزان رژه‌ای از چند حیوان مختلف ‌می‌سازند به طوری که مجموع تعداد پاهای حیوانات حاضر در رژه ۱۲ تا باشد. این فعالیت فرصتی برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند تا یک عدد را به صورت ترکیب‌هایی متفاوت از اعداد دیگر ببینند.

این حیوانات قرار است با هم رژه بروند. به نظرت کدام‌ها در این رژه شرکت کنند تا تعداد پاهایشان روی هم ۱۲ تا شود؟

رژه‌‌ی حیوانات را در کارهای دوستانت هم ببین. چند جور رژه‌ی مختلف ساخته شده؟

شرح فعالیت
گام اول

تصویر حیوانات بالا (تصویر ۱) را به دانش‌آموزان نشان دهید و در مورد تعداد پاهای هر یک از حیوانات در تصویر، سوال بپرسید. بعد از توافق بر روی تعداد پاهای هر کدام، عدد آن را در کنار شکل آن حیوان یادداشت کنید. بعد از آن، به کمک کارت‌های حیوانات، یک رژه‌‌ی حیوانات بسازید؛ به این صورت که کارت‌هایی را در یک ردیف بچینید که مجموع تعداد پاهای حیوانات روی آن‌ها، ۱۲ تا باشد (تصویر ۲). از دانش‌آموزان بپرسید:

 • آیا موافق هستید که مجموع پاهای حیوانات در رژه‌‌، ۱۲ تا است یا نه؟ به چه دلیل؟

ایده‌های دانش‌آموزان را به صورت ریاضی روی تخته بازنمایی کنید.

گام دوم

حالا از دانش‌آموزان بخواهید تا رژه‌‌ی حیوانات خود را بسازند به طوری که با رژه‌‌ی حیوانات شما متفاوت باشد اما تعداد پاهای درون رژه‌‌ی آن‌ها نیز همان ۱۲ تا باشد. از دانش‌آموزان دعوت کنید تا رژه‌های خود را در کلاس به اشتراک بگذارند و در مورد روش‌های مختلفی که رژه‌‌ی حیوانات خود را با ۱۲ تا پا درست کرده‌اند، گفت‌وگو کنند.

تصویر ۱
تصویر ۲
 • به راهبردهای دانش‌آموزان توجه کنید.
  هنگامی که دانش‌آموزان رژه‌های خودشان را می‌سازند بین آن‌ها بچرخید و راهبردهایی که برای ساختن رژه استفاده می‌کنند را بررسی کنید. آن‌ها ممکن است روش‌های مختلفی برای ساختن ترکیب‌های ۱۲ و جمع اعداد داشته باشند و مشاهده‌ی کار آن‌ها اطلاعات ارزشمندی در مورد اینکه کجای مسیر هستند به شما می‌دهد.
 • در صورتی که از کارت‌های سیاه و سفید استفاده کردید، می‌توانید از دانش‌آموزان بخواهید تا پس از اینکه رژه‌‌ی خود را ساختند، کارت‌های آن را را رنگ کنند و روی کاغذهای بزرگتر بچسبانند و به نمایش بگذارند.
 • برای توسعه‌‌ی این فعالیت می‌توانید سوال‌های زیر را بپرسید:

  • اگر رژه‌‌ی شما از ۱۸ تا پا تشکیل شده باشد، آن وقت چند حیوان می‌توانند در رژه حضور داشته باشد؟
  • با هر تعداد پایی که تمایل دارید، یک رژه‌‌ی حیوانات درست کنید.

   

 • یک رژه‌‌ی حیوانات با تعداد پای دلخواه بسازید. تعداد پاهای رژه را با دانش‌آموزان در میان بگذارید و روی یکی از حیوانات را بپوشانید. سپس از دانش‌آموزان بخواهید که حیوان پنهان شده را حدس بزنند. بپرسید حیوان پنهان شده چند پا دارد؟ چطور متوجه شدند؟

منابع آموزشی مربوط به این طرح درس

 • پوستر
  رژه‌ی حیوانات
  نگار وکیلی
  رژه‌ی حیوانات

  در این پوستر تصویر حیواناتی دیده می‌شود که قرار است با هم رژه بروند. بچه‌ها به کمک ساختن رژه‌های مختلف این حیوانات، روی ترکیب‌های مختلف اعداد کوچک کار می‌کنند.

 • کاربرگ
  رژه‌ی حیوانات
  نگار وکیلی
  رژه‌ی حیوانات

  دانش‌آموزان با ردیف کردن این کارت‌ها رژه‌ای از حیوانات مختلف درست می‌کنند و با بررسی مجموع تعداد پاهای آن‌ها در واقع روی ترکیب‌های مختلف اعداد کوچک کار می‌کنند.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *