ماشین‌های «چند برابر کُن»

۷۰

چکیده

این فعالیت برای مواجهه‌ی اولیه با مفهوم «چند برابر کردن» طراحی شده است. استفاده از قالب ماشین‌های ورودی-خروجی مزایایی دارد که در شرح فعالیت از آن صحبت کرده‌ام.

تا حالا چیزی را چند برابر کرده‌ای؟

چه‌طور می‌توانی «چند برابر کردن» را توصیف کنی؟

شرح فعالیت
گام اول؛ مواجهه با ماشین‌های «چند برابر کُن»

تصویر زیر را که شامل ماشین‌های ورودی-خروجیِ «چند برابر کُن» است، به کودکان نشان دهید. این تصویر در پوستر پیوست با کیفیت بالا در دسترس است. از آن‌ها بخواهید قاعده‌ی این ماشین‌ها را کشف کنند و توضیح دهند که هر ماشین چه عملی روی ورودی انجام می‌دهد؟

گام دوم؛ تولید یک ماشین «چند برابر کُن»

وقتی بچه‌ها توانستند به کمک این تصاویر، «چند برابر شدن» را توصیف کنند، از آن‌ها بخواهید یک ماشین ورودی-خروجی بسازند که کارش «چند برابر کردن» باشد، اما با ماشین‌هایی که در تصویر بالا دیده‌اند، متفاوت باشد.

از آن‌ها بخواهید ماشینی را که طراحی کرده‌اند، روی کارتی بکشند، یک ورودی برای ماشین در نظر بگیرند، اما جای خروجی را خالی بگذارند.

سپس هر کس کارتش را با کارت بغل دستی خود جابه‌جا کند و سعی کند خروجی ماشینی را که به دستش رسیده است، پیش‌بینی کند و بکشد.

دوباره از بچه‌ها بخواهید که کارت‌ها را به هم بازگردانند و درستی پیش‌بینی‌های یکدیگر را بررسی کنند.

گام سوم؛ حل مسئله

تصویر زیر را به دانش‌آموزان نشان دهید. این تصویر در پوستر پیوست با کیفیت بالا در دسترس است. از آن‌ها بخواهید به این سوال فکر کنند:

یک ماشین ورودی-خروجی داریم که روی آن ننوشته چه عملیاتی انجام می‌دهد. چند ورودیِ مختلف به این ماشین دادیم و ماشین خروجی‌ها را نشان داد. شما باید خروجی‌ها را با دقت مشاهده و بررسی کنید. سپس حدس بزنید که این ماشین، چه عملیاتی روی ورودی‌ها انجام می‌دهد؟

در کاربرگی که در پیوست این فعالیت موجود است تعدادی مسئله مرتبط با ماشین‌های «چند برابر کن» آمده است که می‌توانید در این گام از آن‌ها استفاده کنید.

 • علت انتخاب قالب ماشین‌های ورودی-خروجی برای معرفی مفهوم چند برابری این است که در این قالب یادگیرندگان به طور همزمان ورودی و خروجی را مشاهده می‌کنند و می‌توانند نسبت آن‌ها با یکدیگر را درک کنند. در واقع قیاس بین ورودی و خروجی و بررسی تغییرات ایجاد شده در قالب ماشین‌های ورودی-خروجی بهتر محقق می‌شود.
 • بعد از معرفی ایده و مفهوم «چند برابری» و در پایان انجام این فعالیت، خوب است که سوال‌هایی در راستای فراهم کردن فرصت تفکر و تمرین بیشتر، در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد. کاربرگ «ماشین‌های چند برابر کن»، با این هدف طراحی شده است.
منابع آموزشی مربوط به این طرح درس

 • کاربرگ
  ماشین‌های «چند برابر کُن»
  ماشین‌های «چند برابر کُن»

  در این کاربرگ بچه‌ها با مفهوم چند برابر کردن در ماشین‌های ورودی – خروجی کار می‌کنند و چند مسئله مربوط به آن‌ها را حل می‌کنند.

 • پوستر
  ماشین‌های «چند برابر کُن»
  ماشین‌های «چند برابر کُن»

  در این منبع دو پوستر موجود است. هر دوی این پوسترها روی مفهوم «چند برابر کردن» کار می‌کنند. هر دو پوستر با پس‌زمینه‌ی رنگی و سفید موجود هستند.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *