زهره پندی

اندازه‌گیری طول

۶۱

چکیده

در این طرح یادگیری با طرح فعالیت‌های متنوع، فرصتی برای تجربه‌های متنوعی درباره‌ی اندازه‌گیری طول، برای دانش‌آموزان فراهم شده است.

چند فعالیتِ اندازه‌گیری طول در اختیارتان قرار می‌گیرد. یک یا چندتا از آن‌ها را انتخاب کنید، در گروه‌تان انجام دهید و در آخر ارائه کنید.

برای انجام این فعالیت‌ها می‌توانید تخمین بزنید، از ابزارهای اندازه‌گیری طول استفاده کنید، گاهی با دقت کمتر و گاهی با دقت بیشتر کار کنید و در اندازه‌گیری طول ماهر شوید.

شرح فعالیت

از دانش‌آموزان بخواهید در گروه‌های کوچک (دو یا سه‌نفره) قرار بگیرند.

بیش از تعداد گروه‌ها، فعالیت‌های اندازه‌گیری طول طرح کنید و برگه‌های توضیح فعالیت را روی یک میز بزرگ قرار دهید یا دور تا دور کلاس بچسبانید. از گروه‌ها بخواهید به این فعالیت‌ها سر بزنند، آن‌ها را ببینند و از بین آن‌ها یک فعالیت را برای گروه خودشان انتخاب کنند.

برای این منظور می‌توانید از فعالیت‌های طرح شده در کاربرگ «اندازه‌گیری طول» استفاده کنید. البته حواستان باشد که برخی از فعالیت‌های آن در کلاس قابل اجرا نیست. برای دانش‌آموزان توضیح دهید که زمان لازم برای انجام فعالیت‌ها یکسان نیست.

در ادامه از هر گروه بخواهید فعالیت انتخابی‌اش را انجام دهد، مسیر انجام آن را بنویسد و برای ارائه‌ی آن در کلاس آماده شود. اگر گروهی خیلی زودتر از گروه‌های دیگر فعالیتش را به پایان رساند، می‌تواند یکی دیگر از فعالیت‌ها را انتخاب کند و انجام دهد.

وقتی تعدادی از گروه‌ها آماده‌ی ارائه شدند، از آن‌ها بخواهید به نوبت درباره‌ی فعالیتشان صحبت کنند و نشان دهند که چطور فعالیت را انجام داده‌اند.

بقیه‌ی گروه‌ها می‌توانند کار خود را تا جلسه‌ی بعد آماده کنند و ارائه نمایند.

خوب است همه‌ی فعالیت‌ها همراه با نوشته‌های گروه‌ها روی دیوار کلاس نصب شود و مدتی روی دیوار بماند تا بچه‌ها بتوانند به آن‌ها سر بزنند و اگر دوست داشتند، فعالیت‌هایی را که انجام نداده‌اند، تجربه کنند.

بازاندیشی

کدام تجربه را بیشتر دوست داشتید؟

آیا می‌توانید بدون اندازه‌گیری، طول برخی چیزها را تخمین بزنید؟

  • برخی از فعالیت‌ها، توجه دانش‌آموزان را به داشتن معیارهای شخصی برای اندازه‌گیری طول دعوت می‌کنند. هنگام ارائه‌ی این فعالیت‌ها در کلاس، فرصت دهید که همه‌ی دانش‌آموزان آن را تجربه کنند.
  • می‌توانید آخرین فعالیت در کاربرگ «اندازه‌گیری طول»، که قرار است گروه‌ها برای خودشان یک وسیله‌ی اندازه‌گیری طول بسازند، را از لیست فعالیت‌ها حذف کنید و آن را به عنوان فعالیت مشترک برای همه‌ی گروه‌ها در انتهای این طرح یادگیری در نظر بگیرید یا شاید بخواهید که به زمان دیگری موکول کنید.
منابع آموزشی مربوط به این طرح درس

  • کاربرگ
    اندازه‌گیری طول
    اندازه‌گیری طول

    در این کاربرگ ۲۰ تا فعالیت برای تجربه کردن اندازه‌گیری طول آمده است. هر فعالیت ایده‌ای برای اندازه‌گیری دارد که تقریباً متفاوت از فعالیت‌های دیگر است.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *