زهره پندی

بینگو در جدول ۱ تا ۱۰۰

۲۷۹

چکیده

در این بازی کلاسی دانش‌آموزان اعداد خوانده شده توسط مربی را روی کارت بینگویی که دارند، پیدا می‌کنند. این فعالیت به دانش‌آموزان فرصت می‌دهد تا به ساختار عددهای ۱ تا ۱۰۰ توجه و از این ساختار برای یافتن جای اعداد در جدول ۱ تا ۱۰۰ استفاده کنند.

بینگو بازی کنید!

یعنی با شنیدن عددی که در جدولتان هست یا شنیدن توصیف آن، یک مهره‌ روی آن قرار دهید.

هر وقت روی همه‌ی عددهای سه تا ردیف از جدولتان مهره گذاشتید، بلند بگویید: بینگو!

صفحه‌ی بازی بینگو
شرح فعالیت

هرکدام از دانش‌آموزان یک کارت بینگوی جدول ۱ تا ۱۰۰ و حدود ۲۰ تا مهره یا لوبیا دارد. کارت­‌های همه با هم متفاوت است. یعنی هر کدام از دانش‌آموزان جدولی دارد که تعدادی از خانه‌های آن خالی است. برای این منظور می‌توانید از ابزار کاغذی «کارت بینگو در جدول ۱ تا ۱۰۰» استفاده کنید یا مشابه این کارت‌ها را بسازید.

یک سری کارت اعداد ۱ تا ۱۰۰ را آماده کنید. برای این منظور می‌توانید از ابزار کاغذی «کارت‌ اعداد ۱ تا ۱۰۰» موجود در سایت استفاده کنید.

هر بار یک کارت عدد از کیسه در آورید و عدد روی آن را ب­خوانید و از دانش‌آموزان بخواهید کسانی که آن عدد را روی کارت­‌های بینگویشان دارند، روی آن عدد، یک مهره یا لوبیا بگذارند. برای مثال اگر کارت عدد ۷۶ را از کیسه درآوردید، آن را با صدای بلند بخوانید. کسانی که عدد ۷۶ را روی کارت بینگویشان دارند روی آن یک مهره قرار می‌دهند. بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می­‌کند. اولین دانش‌آموزی که سه ردیف از جدول خود را کامل کند، برنده است و می‌گوید: «بینگو».

 • بررسی کنید که در این بازی، آیا دانش‌آموزان برای یافتن هر عدد به مکان آن در جدول و ساختار آن توجه می‌کنند یا نه.
 • بعد از چند بار خواندن اعداد، می‌توانید شیوه‌ی گفتن نام اعداد را عوض کنید. مثلا به جای گفتن عدد ۲۵ بگویید: «عددی دارم که یکان آن ۵ است.» و بعد از کمی مکث: «و دهگان آن ۲ است.» در این شرایط به بچه‌ها کمک می‌کنید که به ساختار اعداد توجه کنند و با توجه به ارزش‌مکانیِ ارقامِ یک عدد، آن را پیدا کنند.
 • به جز کارت‌های اعداد ۱ تا ۱۰۰ می‌توانید کارت‌های دیگری هم در کیسه بیندازید. مثلا: «همه اعداد با یکان ۷» یا «همه اعداد با دهگان ۶» در صورتی که یکی از این کارت‌ها از کیسه بیرون بیاید، هر کس می‌تواند روی بیشتر از یک عدد و در واقع همه اعدادی که آن شرایط را دارند، مهره بگذارد. این کار به دانش‌آموزان کمک می‌کند که به ساختار جدول اعداد، بیشتر توجه کنند؛ مثلا اینکه همه اعدادی که یکان ۷ دارند، در یک ستون قرار گرفته‌اند.
منابع آموزشی مربوط به این طرح درس

 • کاربرگ
  کارت بینگو در جدول ۱ تا ۱۰۰
  زهره پندی
  کارت بینگو در جدول ۱ تا ۱۰۰

  در هر کدام از این کارت‌ها تنها ۳۰ تا عدد از کل اعداد جدول ۱ تا ۱۰۰ دیده می‌شود. این کارت‌ها برای بازی‌ها و فعالیت‌های مختلف از جمله بازی بینگو…

 • ابزار کاغذی
  کارت اعداد
  زهره پندی
  کارت اعداد

  از کارت اعداد ۱ تا ۱۰۰ برای بازی‌ها و فعالیت‌های متنوع می‌توان استفاده کرد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *