بازی با اعداد در ماشین‌حساب

۴۲

چکیده

در این طرح یادگیری بچه‌ها در یک بازی دو نفره، عدد مشخصی که روی ماشین‌حساب است را با یک جمع یا تفریق به عدد دیگری تبدیل می‌کنند که فقط یک رقم آن متفاوت است.

دو نفری بازی کنید.

تو عددی روی ماشین‌حساب نوشته‌ای و دوستت یک رقم آن را تغییر داده. چه طور می‌توانی فقط با یک جمع، عددت را به عدد دوستت تبدیل کنی؟

شرح فعالیت
گام اول؛ بازی دو نفره

از بچه‌ها بخواهید که در گروه‌های دو نفره قرار بگیرند. به هر گروه یک ماشین‌حساب بدهید و روش بازی را به آن‌ها توضیح بدهید. این بازی بسته به تشخیص شما می‌تواند با اعداد دورقمی به بالاتر انجام شود. در ابتدای هر مرحله از بازی به بچه‌ها بگویید که قرار است با اعداد چند رقمی بازی کنند.

روش بازی

به هر روشی که مناسب می‌دانید نفر اول و دوم را انتخاب کنید.

نفر اول مطابق با تعداد رقمی که معلم در کلاس اعلام کرده یک عدد روی ماشین‌حساب بنویسد.

نفر دوم فقط یکی از ارقام آن عدد را تغییر دهد و آن را روی کاغذ بنویسد.

حالا نفر اول باید فقط با یک جمع یا یک تفریق عددی که روش ماشین‌حساب نوشته است را به عددی تبدیل کند که دوستش روی کاغذ نوشته است.

به مثال پایین توجه کنید:

 • معلم اعلام می‌کند که با اعداد چهاررقمی بازی کنید.
 • نفر اول عدد ۲۳۰۶ را روی ماشین‌حساب می‌نویسد.
 • نفر دوم رقم ۰ را به ۵ تغییر می‌دهد و عدد ۲۳۵۶ را روی کاغذ می‌نویسد.
 • حالا نفر اول باید فقط با یک جمع یا یک تفریق عدد ۲۳۰۶ را به عدد ۲۳۵۶ تبدیل کند. او این عدد را با ۵۰ جمع می‌کند.
 • حالا نوبت نفر دوم است که این بار یک عدد دلخواه روی ماشین‌حساب بنویسد.

بنا به تشخیص زمان‌ کافی برای این بازی اختصاص دهید که بچه‌ها چند بار بازی کنند. می‌توانید از برگه‌ی «ثبت داده‌ها در بازی با اعداد با ماشین‌حساب» استفاده کنید که بچه‌ها نتیجه‌ی کارشان را در هر مرحله یادداشت کنند. ضمنا تعداد رقم‌های اعدادی که بچه‌ها با آن بازی می‌کنند را هم می‌توانید به تشخیص تغییر دهید.

گام دوم؛ گفت‌وگوی کلاسی

بچه‌ها را برای یک گفت‌وگوی کلاسی دور هم جمع کنید. از آن‌ها بپرسید:

 • چه‌طور تشخیص می‌دادید که عددتان را با چه عددی باید جمع یا تفریق کنید؟

در این گفت‌وگو به بچه‌ها کمک کنید که از واژه‌های دقیق ریاضی استفاده کنند. ضمنا در هنگام این گفت‌وگو برگه‌ای که بچه‌ها نتایج کارشان را روی آن ثبت کرده‌اند می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

گام سوم؛ بازاندیشی

از بچه‌ها بپرسید:

 • امروز چه چیز جالبی در مورد اعداد یاد گرفتی؟
 • آیا بچه‌ها به ارزش‌های مختلف ارقام توجه می‌کنند؟

  مثلا وقتی یک رقم در جایگاه صدگان قرار گرفته کم و زیاد شدن آن صدتا صدتا مقدار را تغییر می‌دهد در حالی که همان رقم در جایگاه یکان هزار با کم و زیاد شدن، مقدار عدد را هزارتا هزارتا تغییر می‌دهد.

 • آنچه در این بازی اتفاق می‌افتد توجه به ارزش مکانی رقم‌ها است. مثلا اینکه وقتی رقمی در جایگاه صدگان ۳ تا بیشتر می‌شود، در واقع عدد با ۳۰۰ جمع شده است. اما اگر رقمی در جایگاه دهگان ۳ تا بیشتر شود، یعنی عدد با ۳۰ جمع شده است.
  در خلال بازی چنانچه لازم بود توجه بچه‌ها را به این نکته جلب کنید که با توجه به جای آن رقم در جدول ارزش مکانی، می‌توان مقداری که به عدد اضافه یا از آن کم شده را معلوم کرد.
هیچ منبع آموزشی‌ای در این طرح درس استفاده نشده است.

دیدگاه‌ها

یک پاسخ به “بازی با اعداد در ماشین‌حساب”

 1. متقی منش نیم‌رخ
  متقی منش

  سلام این بازی برای پایه پنجم به نظر ساده و غیر چالشی است. به نظرم اگر تعداد رقم هایی که فرد مقابل تغییر می دهد را دو رقم کنید بازی جذاب تر می شود. مثلا من عدد ۲۵۷۹۶۳ را نشان می دهم و دوستم آن را به ۲۳۷۹۴۳ تبدیل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *