دو قاب ده‌تایی را جفت کن و ۱۰ بساز!

۱۶

چکیده

در این طرح یادگیری دانش‌آموزان دو عددی را که مجموعشان برابر ۱۰ است پیدا می‌کنند. این فعالیت به آن‌ها کمک می‌کند که روی رابطه‌ی هر عدد با ۱۰ و جمع اعداد یک‌رقمی کاوش کنند.

به کارت قاب ده‌تایی که در دستت داری نگاه کن. در کلاس بگرد و یک نفر را پیدا کن که مجموع عدد کارتت با کارت او، عدد ۱۰ را بسازد.

شرح فعالیت
گام اول؛ مواجهه

چند تا قاب‌ده‌تایی به بچه‌ها نشان بدهید. از آن‌ها بخواهید که عدد مربوط به هر کارت را بگویند. به این شکل می‌توانید قاب ده‌تایی را هم به نحوی یادآوری کنید. به بچه‌ها توضیح دهید که امروز قصد داریم با این کارت‌ها عدد ۱۰ را بسازیم.

می‌توانید کارت‌های مربوط به قاب ده‌تایی را در پیوست این طرح پیدا کنید.

گام دوم؛ ساخت ۱۰

به هر دانش‌آموز یک کارت از قاب‌های ده‌تایی بدهید و از آن‌ها بخواهید که در کلاس بگردند و یک نفر را پیدا کنند که مجموع عددهای نمایش داده شده روی کارت‌هایشان با هم، برابر با ۱۰ شود. سپس کارت‌هایشان را طوری کنار هم قرار دهند که مشخص شود مجموع آن دو عدد برابر با ۱۰ است. تصویر زیر کارت‌های نمایش ۱ تا ۹ در قاب‌های ده‌تایی را به شکل جفت شده نشان می‌دهد.

اگر دانش‌آموزانی هستند که هنوز کارتی برای جفت‌کردن نیافته‌اند، از آن‌ها بخواهید بگویند که برای ساخت ۱۰ به چه عددی نیاز دارند. همچنین می‌توانید از دانش‌آموزان بپرسید:

 • جمع کدام جفت از اعداد یک رقمی، ۱۰ می‌شود؟
گام سوم؛ حاصل جمع تمامی عددها

به هر کدام از بچه‌ها یک کارت قاب ده‌تایی بدهید و به آن‌ها بگویید که این بار می‌خواهیم جمع عددهای همه‌ی کارت‌ها را با هم را پیدا کنیم.

از بچه‌ها بپرسید:

 • به نظرتان چه‌طور می‌توانیم حاصل جمع این اعداد را راحت‌تر پیدا کنیم؟

با توجه به فعالیت قبلی احتمالا بچه‌ها به راهبرد ساختن ۱۰ اشاره کنند. اگر چنین بود از آن‌ها بخواهید با هم جفت شوند و عدد ۱۰ را بسازند. بعد به کمک تعداد جفت‌های ۱۰ و بقیه‌ی عددهای باقی‌مانده حاصل جمع را پیدا کنید.

در صورتی که بچه‌ها به چنین روشی اشاره نکردند، بر اساس روش‌های دیگری که پیشنهاد می‌دهند کار را پیش ببرید و یک بار دیگر راهبرد ساختن ۱۰ را از طرف خودتان به آن‌ها پیشنهاد دهید.

در هر کدام از روش‌ها، وقتی جفت‌ها تشکیل شدند می‌توانید از بچه‌ها بخواهید که حاصل جمع را حدس بزنند و بعد از پیدا کردن حاصل دقیق، آن را با تخمین خودشان مقایسه کنند.

گام چهارم؛ بازاندیشی

در پایان از دانش‌آموزان بپرسید:

 • پیدا کردن جفت در کدام حالت برایتان ساده‌تر بود؟
 • اگر به طور معمول از قاب‌های ده‌تایی در کلاس استفاده می‌کنید می‌توانید فعالیت را به شکلی اجرا کنید که برایتان راحت‌تر است. مثلا اگر هر کدام از بچه‌ها یک دسته از این کارت‌ها را دارند می‌توانید از آن‌ها بخواهید که هر کدام بین کارت‌های خودشان دنبال جفت بگردند و تعدادی جفت روی میزشان درست کنند. یا می‌توانید از هر دو نفر بخواهید که با یک دسته کارت بازی کنند.
 • می‌توانید به جای قاب‌های ده‌تایی، از کارت‌ اعداد استفاده کنید. به این صورت که تعدادی عدد یک رقمی را روی کارت‌هایی بنویسید و از دانش‌آموزان بخواهید تا جفت‌هایی را که حاصل جمعشان برابر با ۱۰ می‌شوند را پیدا کنند.

منابع آموزشی مربوط به این طرح درس

 • ابزار کاغذی
  قاب‌های ده‌تایی
  زهره پندی
  قاب‌های ده‌تایی

  قاب‌های ده‌تایی در طرح‌های یادگیری مختلفی استفاده می‌شوند. این قاب‌ها در شروع کار با اعداد، به کودک فرصت می‌دهند که به ارتباط میان اعداد تا ۱۰ فکر کند. در اینجا…

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *